Post by Daniela Stoeva, PhD
General Manager & Owner Tandem Travel
Вчера имах възможност да споделя по Bulgarian National Radio гледната точка на туроператорите. Като цяло индустрията ни възприема войната с Иран като много сериозна криза, която все повече ще повлияе върху поведението при пътуване, увеличава разходите и създава оперативна нестабилност. В последните седмици говорим за „поредната криза“ в туризма. Истината е, че тя не е просто поредната – тя е още едно доказателство, че секторът вече функционира в режим на постоянна несигурност. Туризмът винаги е сред първите засегнати. Виждаме го и сега – анулации, пренасочени пътувания, нарастващи разходи и все по-сложна логистика. След първоначалният сблъсък, свързан с репатрацията на туристите от засегнатите райони, идва не по-малко тежък проблем. Вече говорим не само за повишаване на цените на горивата, но и за създаване на дефицит на ресурси. Това ще доведе до много сериозни проблеми в дългосрочен план. Да, цените ще се повишат. Но това е само видимата част на проблема. По-дълбокият въпрос остава кой поема риска в туризма. В момента той е концентриран почти изцяло при туроператора. В условията на криза това означава: ◼плащаш предварително към доставчици ◼връщаш средства на клиенти в кратки срокове ◼поемаш ценови и оперативни шокове И това се случва вече трета голяма криза за последните години. В същото време поведението на пътуващите се променя, но желанието за пътуване няма да изчезне. Хората няма да спрат да пътуват, но ще избират по-внимателно и ще пътуват по-кратко и може би по-рядко. Това означава, че пазарът не се свива – той се трансформира. 👉 И тук е ключовото: ако регулациите и моделът на разпределение на риска не се адаптират, ще продължим да реагираме на кризи, вместо да ги управляваме. Необходима е: ✔реална гъвкавост (вкл. по отношение на сроковете за възстановяване) ✔механизми за споделяне на риска по веригата ✔по-добра координация на европейско ниво Защото туризмът не е просто индустрия – той е система от взаимозависимости. И когато една част поеме целия удар, системата започва да се пропуква. 💬 Моето убеждение е ясно: кризите няма да изчезнат. Въпросът е дали ще продължим да ги „оцеляваме“ – или ще започнем да изграждаме устойчив модел за тях на общоевропейско ниво. По отношение на България като дестинация в геополитически аспект при тази криза сме в по-благоприятна позиция в сравнение с 2022г, когато започна войната в Украйна. Чисто географски не се асоциираме териториално с конфликта и това запазва известна нотка на оптимизъм за предстоящия туристически сезон, което показват и числата към момента. https://lnkd.in/d4XdPr7M